Loader
Podbudowa pod kostkę brukową – czy warto zainwestować w solidną podstawę?
http://mycomp.home.pl/www/centrum-bruku/wp-content/uploads/brukarstwo-podbudowa-e1642503895353.jpg

Nawierzchnia z bruku betonowego tak chętnie wykonywana przez inwestorów jest bardzo praktyczną i estetyczną formą podjazdu, jak i jako tarasy czy odbojówki. Chcąc zapewnić jej trwałość i stabilność należy jednak pamiętać nie tylko o samym doborze materiałów, ale również o właściwej podbudowie. Dlatego poniżej przedstawimy kilka istotnych wskazówek, które powinniśmy uwzględnić przy przygotowaniu terenu do ułożenia kostki brukowej.

 

Jak przygotować nawierzchnię?

 

Najważniejszą kwestią w przygotowaniu nawierzchni jest to, żeby podbudowa nie zatrzymywała wilgoci oraz wody, ponieważ może mieć to tragiczne skutki w okresie zimowym przy ujemnych temperaturach. Przypominamy, że strefa przemarzania w Polsce waha się między 0,9m do 1,2m. Po pierwsze należy dokładnie rozplanować cały projekt, w związku z czym budowę nawierzchni rozpoczyna się od pomiarów oraz prac geodezyjnych. Za pomocą kołków lub szpilek stalowych nanosimy powierzchnię i poziomy gotowej podbudowy na działce. Musimy pamiętać już wtedy o zaplanowaniu spadków, aby łatwiej odprowadzać wodę z naszej nawierzchni.

Następnie wykonujemy korytowanie, czyli usuwanie Warstw humusu i gleby, które występuje na projektowanym terenie. Głębokość wykopu zależy od rodzaju gruntu (np.wysadzinowy, słabonośny, stabilny). Po tym etapie teren trzeba wyrównać oraz kształtować przy pomocy walca lub zagęszczarki.

W zależności od rodzaju gleby może być konieczne zastosowanie geowłókniny na dno wykopu, w tej sprawie zdajmy się na naszego brukarza. Jeśli mamy obawy, że kliniec, czy tłuczeń będzie wbijał się w grunt rodzimy podczas eksploatacji powinniśmy jednak pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu podbudowy geowłókniną.

Po odpowiednim przygotowaniu podłoża, można już rozpocząć etap podbudowy. Składa się ona z dwóch warstw technologicznych. Pierwszą jest podkład konstrukcyjny, jest on nośny i mrozoodporny, natomiast drugą warstwę stanowi podsypka. Właśnie podsypka ma za zadanie zapewnić stabilizację oraz zniwelować różnice w wysokości kostki. Przy wykonywaniu podbudowy warto pamiętać, że podsypki nie należy zagęszczać, lecz wyrównać łatą.
W zależności od rodzaju kruszywa na podsypkę warto pomyśleć o wykonaniu jej nieco wyżej niż planowany poziom podstawy kostki brukowej.
Zagęszczać będziemy już ułożoną kostkę, więc podsypka nieco opadnie.

Dlaczego poprawne wykonanie podbudowy jest tak istotne?

Wspomnieliśmy już na początku: nawierzchnia odpowiada za trwałość i stabilność kostki brukowej. Dodatkowo, wyrównuje poziom bruku, oraz zapewnia prawidłowe dopasowanie kostek. Źle zbudowana podbudowy najpewniej będzie wiązała się z tym, że podłoże będzie się zapadać, a większe formaty płyt mogą nawet pękać w mniej stabilnych miejscach podbudowy. Co więcej, niepoprawne wykonanie podbudowy sprawi, że kostka brukowa nie będzie odporna na działanie ujemnych temperatur zimą, co w konsekwencji jeszcze bardziej ją osłabi. 

 

Jakie kruszywo zastosować na podbudowę?

 

Do wykonania warstwy nośnej można stosować bardziej stabilne i wodoprzepuszczalne tłucznie (25-63 mm) i tłucznie (5-25 mm).
Możliwe jest również stosowanie piasków kopalnych ze żwirem czy nawet pospółki.
Jeśli jednak wykonujemy podjazd warto pomyśleć o zainwestowaniu nieco większej kwoty w podbudowę i zrobić ją na kamieniu, unikniemy wtedy chociażby kolein w miejscach, gdzie stale jeździmy naszym samochodem.

Warstwę podsypki można wykonać również z różnych materiałów. Najkorzystniejszy jeśli chodzi o jakość, wodoprzepuszczalność jest drobny kliniec (1-5 mm), można również stosować piasek (znacznie mniej trwały) lub suchy beton (słabo przepuszczalny, lecz bardzo stabilny)

Zainteresowany/a?

Skontaktuj się
z nami!

Chętnie nasz doradca podjedzie, pokieruje, zaproponuje.

14 690 70 70

Sprzedaż kostki brukowej

Centrum Bruku jest największym dystrybutorem kostki brukowej w Polsce. Firma powstała w 2012 roku, a jej ideą było stanie się liderem na rynku, dzięki stosowaniu produktów pochodzących od sprawdzonych dostawców i współpracy z fachowcami, którzy chętnie dzielą się swoim doświadczeniem oraz służą radą. Jeśli chcesz wykończyć otoczenie swojego domu i potrzebujesz palisady, a może niezbędna jest płyta ażurowa, bloki schodowe, obrzeża, krawężniki, płytki chodnikowe czy schody betonowe, odezwij się do nas.

Projektowanie kostki brukowej

Naszymi klientami opiekujemy się w sposób kompleksowy. Współpracujemy nie tylko z najlepszymi dystrybutorami, ale i posiadamy dział doradczy oraz projektowy. Wychodzimy z założenia, że projekt nawierzchni jest podstawą działań, dlatego zatrudniamy projektantów, którzy służą radą i dzielą się swoim doświadczeniem, by nasi klienci czerpali maksymalną satysfakcję z współpracy z Centrum Bruku.

Projektowanie ogrodzeń

Centrum Bruku nie ogranicza się jedynie do kładzenia kostki brukowej. W naszej ofercie znajduje się również projektowanie i sprzedaż ogrodzeń. Ogrodzenia betonowe cieszą się popularnością ze względu na swoje walory estetyczne i użytkowe. Ogrodzenia łupane i ogrodzenia gładkie pięknie komponują się z ogrodem. Takie rozwiązanie jest trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne. Pustaki łupane, pustaki gładkie i pustaki zalewowe są łatwe i bezpieczne w użytkowaniu, a szeroki wybór ich kolorów pozwala na wpasowanie się do każdej aranżacji.